Początki odważników kettlebells

Kettlebell to specjalnie wykonany przedmiot o określonej wadze, o specjalnym kształcie i innych cechach konstrukcyjnych.

Kettlebells pomiarowe mają bardzo wysoką dokładność i są używane do ważenia różnych ciał. Kettlebells pomiarowe różnią się wagą, klasą dokładności i obszarem zastosowania (ćwiczenia, siłownia, a nawet w laboratorium czy handlu). Jako siłę napędową mechanizmu stosuje się ciężarki o masie od kilkuset gramów do wielu kilogramów.

Historia kettlebells jako urządzenia sportowego

Analizując różne materiały literackie i muzealne, trudno jest z dużą dokładnością określić, kiedy i gdzie dokładnie pojawiły się pierwsze kettlebells. Na chwilę obecną możemy jedynie z całą pewnością stwierdzić, że kettlebells to jeden z najstarszych odważników do ćwiczeń siłowych, stworzony kilka tysięcy lat temu. Pierwsze wzmianki o kettlebell pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie rzeźbione w kamieniu pociski, przypominające kształtem kettlebells, były wykorzystywane do treningu siłowego pierwszych olimpijczyków. W późniejszych czasach kamienne kettlebells, podobne w kształcie do współczesnych kettlebells, były używane do treningu przez ludy turkijskie i słowiańskie. Kolejny etap rozwoju kettlebells związany jest z rozwojem handlu i pojawieniem się metalowych odważników kettlebells o standardowej wadze, na bazie których powstały współczesne kettlebells sportowe. Interpretacja terminu “kettlebell” pojawiła się w polskich słownikach na początku XVII wieku i według niektórych specjalistów wzięła swój początek od perskiego słowa “geran” – “waga”.

Dzień sportu kettlebells został wyznaczony datą 10 sierpnia 1885 roku. To właśnie tego dnia powstał pierwszy “Amatorski Klub Lekkoatletyczny”. Przed tym dniem, podnoszenie ciężarów było bardziej rozrywką i odbywało się na targach i imprezach rozrywkowych.

Korzyści z treningu siłowego

Trening z odważnikami kettlebell ma wiele zalet. Ćwiczenia na sprzęcie sportowym pomagają zwiększyć siłę i wytrzymałość, wzmocnić mięśnie, poprawić funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego.

Kettlebells pomagają również wzmocnić pośladki i stawy biodrowe, uformować muskularny gorset i wyrównać postawę.

Nowoczesne kettlebells sportowe

Kettlebells sportowe przeznaczone są do rozwoju siły mięśniowej sportowców, wzmacniania więzadeł i ścięgien, z reguły mają kulisty kształt ze specjalnym uchwytem do ręcznego chwytania kettlebells lub specjalnymi otworami chwytnymi, hakami i innymi elementami do wykorzystania kettlebells sportowych jako części konstrukcji sprzętu treningowego.

Sportowe kettlebells występują w dwóch rodzajach: jednoczęściowe i składane. Solidne kettlebells dostępne są w wagach 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 48, 56, 68, 80, 92 kg. Zawody w kettlebell liftingu odbywają się z kettlebells o wadze 16, 24 i 32 kg.